Josipa Lisac je unikatna pojava na hrvaški glasbeni sceni. Ena redkih pevk, ki se ponaša z več kot štirimi desetletji uspešne kariere, je vokalno superiorna pevka z nekonvencionalnim slogom interpretacije. Že dolgo nazaj je iznašla specifično pevsko in modno indetiteto z izrazitim osebnostnim podpisom.
ROJENA NA VALENTINOVO
Josipa Lisac se je rodila v Zagrebu, na Valentinovo leta 1950.
Kot otrok izjemnega glasbenega talenta je že pri desetih prepevala klasični repertoar v Otroškem zboru RTV Zagreb in ob koncu gimnazije pristala v rockovski zasedbi O’Hara, pozneje preimenovani v Zlatni akordi.
Solistično pot je začela z zmago na festival zabavane glasbe v Opatiji, kjer je leta 1968 odnesla zmago s skladbo Što me čini sretnom, ki jo je podpisal Arsen Dedić.
V začetku sedemdesetih je spoznala Karla Metikoša, takrat znanega rockovskega zvezdnika, ki je po uspehih v Franciji končno osvojih tudi jugoslovansko mladino. Njuna zveza in skupna strast do glasbe bo producirala deset skupnih albumov, med katerimi je njen prvenec Dnevnik jedne ljubavi še danes obvezna plošča v vsaki resnejši lestvici Top 10 rockovske antologije jugoslovanske glasbe.
Na prvi hrvaški rock operi Gubec-beg (avtorji Metikoš, Krajač in Prohaska) je Josipa delala več let, da bi se pripravila na vlogo punce po imenu Jana. Opera so ob odličnih kritikah premierno izvedeli 1975 in še danes velja za nezgrešljivo umetnino v glasbeni zakladnici bivše skupne države. Njena izvedba Ave Maria je postala osrednji trenutek predstava in Josipa še danes običajno koncerte začenja ravno s to skladbo.
V letu 1976 je posnela jazzovski album s svetovno znanimi velikani jazza (Ernie Wilkins, Clark Terra, Johnny Basso …) pod naslovom Josipa Lisac G.P.B. Convention Big Band International, nato pa se s Karlom za tri leta preselila v Ameriko, kjer je sodelovala s takšnimi glasbeniki kot so Ira Newborn, Paulinho da Costa in Joel Peskin in bivanje zabeležila na albumu Made in USA (1979), posnetem v angleškem in hrvaškem jeziku. Po povratku domov je uživala veliko popularnost, se pojavila v dveh ameriških filmih, Izgubljenem junaku (Lost Hero) ob boku Richardu Chamberlainu in v razvpitem akcijskem filmu Ducat umazancev (Dirty Dozen) usmeščenem v burna leta II. svetovne vojne.
Zdaj izjemno popularna je veliko snemala, koncertirala in ostala razpeta med koncertne in gledališke odre. Seznam prejetih nagrad se je večal iz leta v leto, nepričakovana smrt Karla Metikoša decembra 1991 in vojna vihra so njeno kariero postavili na glavo. Večino koncertov je posvečala Karlu in se vse pogosteje pojavljala na gledaliških odrih.
Zadnje desetletje in pol so označila številna sodelovanja s pop, funk, rock, etno, latino in jazzovskimi glasbeniki. Svojo raznolikost opisuje enostavno: »Vse je to glasba in pri glasbi je tako, ali je ali pa je ni.«
Njena edinstveni modni slog je postal v hipu prepoznaven, čeprav je v začetku ponujal predmet posmehovanja. Zadnja leta je postal nezgrešljiv del njene karizmatične persone.
Decembra 2013 je na 40.obletnico legendarne plošče Dnevnik jedne ljubavi razprodala zagrebško dvorano Vatroslav Lisinski in izvedla celotno ploščo v celoti. Kljub večjemu povpraševanju se je odločila za en sam jubilejni koncert. Letošnjega februarja je praktično razprodala veliko mariborsko dvorano Slovenskega narodnega gledališča. 26. junija prihaja v Križanke.
Josipa je vedno atraktivna, provokativna in zanimiva. Zato je še danes tako uspešna na muhasti glasbeni sceni.
Diskografija:
1973 Dnevnik jedne ljubavi
1974 Najveći uspjesi ’68–’73
1975 Gubec beg – Rock opera
1976 Josipa & B. P. Convention Big Band
1979 Made In U. S. A.
1980 Hir, hir, hir
1982 Lisica
1983 Hoću samo tebe
1987 Boginja
1992 Live In »Lap«
1993 Čestit’ Božić
2000 TŽivot
2002 Josipa Lisac LIVE
2007 Platinum Collection
2009 Živim po svom