SCHENGENFEST “12
Schengenfest poleg velikih imen vsako leto ponudi tudi kakovosten izbor neuveljavljenih izvajalcev in skupin, ki se šele prebijajo na sceno, si pa zaradi svojega kakovostnega dela oziroma glasbe vsekakor zaslužijo priložnost in pozornost. Letos bomo ob Kaiser Chiefs, Leningrad Cowboys, Parov Stelar, Parnemu Valjku, Riblji Čorbi in številnih drugih zvezdah na odru tako lahko spremljali izvrstne slovenske zasedbe:
*** ReLight ***
*** El Kachon ***
*** Zircus ***
*** Charlie Butter Fly ***
*** Čao Portorož ***
ZircuS so brez dvoma ena najbolj presenetljivih in kontroverznih zasedb zadnjega časa, med glasbenimi navdušenci pa so povzročili veliko navdušenje. ZircuS na povsem svoj način združujejo praktično vse mogoče žanre od kitarskega nažiganja pa do trancerske psihedelije ter odkrivajo še neraziskano med njimi. Prihajajo iz Slovenj Gradca, letos pa predstavili novo, drugo ploščo Away From The Safety Zone. Doslej so odigrali več kot 150 samostojnih koncertov, sodelovali na različnih glasbenih festivalih v Sloveniji, na Hrvaškem, v Avstriji, Bosni in Hercegovini, Nemčiji, Črni Gori in na tekmovanjih. Bili so udeleženci festivala Newcomer ’09 in Klubskega maratona ’09, visoko pa so priplezali tudi na nacionalnem natečaju v oddaji Glasborola za potencial leta. Prvenec Epic Tribe z desetimi skladbami so izdali leta 2010, novi album Away From The Safety Zone pa je pod producentsko taktirko Petra Penka izšel maja letos.
“Igrati na festivalu je super, saj te ne rabi skrbeti, kako bo tehnično poskrbljeno, niti da bi bilo premalo ljudi. Kot vsakega koncerta se bomo tudi tega lotili, kot je treba – torej z jajci:). Pogosto nas sprašujejo, če se bomo na odru pojavili v plenicah ali v kakšni drugi neobičajni kostumografiji, ampak to se ponavadi odločimo teden pred koncertom. Repertoar zaenkrat tudi za nas ostaja neznanka, lahko edino rečemo, da bomo igrali v eklektični simbiozi žanrov.”
Čao Portorož pravijo, da ne marajo dolgih predstavitev in da so kratki tudi njihovi komadi. Punk, indie, rock in pop so značke, pod katerimi plasirajo svojo godbo v spomin digitalnim detektivom, v za ušesa primernih frekvencah pa se ta nahaja na lani marca izdanem prvencu Čao Portorož. Gre za ljubljansko skupino iz štirih članov, združeno leta 2009 “za potrebe pristnega nažiganja ob petkih zvečer”. Veliko so nastopali po okoliških klubih, po letu in pol pa začutili potrebo, da nastali material tudi izdajo. Žanrsko se uvrščajo v “indie pank pop nebulozo brez odvečne prtljage”, kot pravijo sami. Vsekakor so poživitev na slovenski sceni, na Schengenfestu pa bodo ogreli občinstvo kot eden izmed kakovostnih slovenskih casino online bendov, ki je definitivno na poti navzgor.
El Kachon je blues rock band, ki sta ga lani ustanovila Andrej Krt Barbič in Tomi Perinčič. Združila sta Krtov značilni hard rock zvok s Tomijevo slide kitaro in rhythm in blues rife, vse skupaj pa podprla z značilnim blues vokalom. Krt je v bend povabil še Aleša Hrvata na bobnih in zgodba se je začela. Kmalu se je zasedbi pridružil še Dejan Sondža Gerbec Radaković, ki je svojim basom in rokenrol vokalom zakoličil delovanje benda. Novo dimenzijo je bend dobil s prihodom vokalistk Špele Cookie Kopač in Tine Gerbec Radaković. In ker v njihovih glavah zorijo številne glasbene ideje, so k sodelovanju povabili še kreativnega Primoža PimpSa Malenška, ki je s svojimi tolkali zaprl krog benda El Kachon. V glasbi skupine je čutiti vpliv številnih svetovno znanih izvajalcev, kot so Gov`t Mule, Allman Brothers Band, Lynyrd Skynyrd, Rolling Stones, Motorhead, Steve Ray Vaughan, Elmore James, Susan Tedeschi, Derek Trucks, Grace Potter… Repertoar sestavljajo avtorske skladbe z besedili v angleškem jeziku, nekatere pa so tudi prevedene iz srbskega jezika, a to ne pomeni, da na koncertih ne bo slišati tudi kakšne priredbe jagodnega izbora.
Začetki skupine Charlie Butter Fly segajo do 8 let v preteklost. V originalni zasedbi so imeli tudi klaviaturista, po parih letih preigravanja v glavnem priredb so za nekaj časa prenehali z igranjem. Nato so se znova združili in odločili, da začnejo ustvarjati samo še avtorske skladbe in na ta način delujejo zadnji dve leti. Poleti 2011 so začeli z nastopi v Ribnici (Alternativa) in Kočevju (Kočevska rock scena), nato pa so se prijavili na avdicijo za Glas mladih v Črnomlju. Na Glasu mladih so osvojili 3.mesto in si kot najboljša skupina priborili nastop na prireditvi Glas mladih po Glasu mladih v CUK Pristava, poleg tega pa tudi nastop na Schengenfestu 2012. Tu pa se njihova zgodba šele začenja…
Skupina ReLight je petčlanska zasedba preverjenih glasbenih imen, ki so svoje izkušnje nabirali v številnih uveljavljenih glasbenih skupinah pri nas (Zaklonišče prepeva, Same babe, Zlatko Kaučič KOMBO …). Zasedba v klasični rockerski postavi dveh kitar, bobnov, basa ter klaviatur deluje od jeseni leta 2010, ko so se člani zbrali z elementarnim ciljem – ustvarjati kvalitetno avtorsko glasbo. Glasbene korenine zasedbe so močno prepojene s tradicijo ameriškega folk izročila, ki jo v sodobnem slogu stapljajo z modernejšimi rockovskimi prijemi. ReLight posegajo po pristnosti in samosvojosti, daleč stran od popualrnega ezoteričnega tolmačenja sveta ter znotraj kolesja pestrih glasbenih izročil iščejo smisel lastnega izrazja. Po uspešni koncertni predstavitvi, vse večji medijski prepoznavnosti ter pozitivnih odzivih poslušalcev in kritikov skupina ReLight v the dneh objavlja prvi koncertni videoposnetek za skladbo Soul Babies. Videospot je nastal ob promocijskem nastopu, s katerim so pospremili izid prvenca Evermore. “Nastop na tako velikem in odmevnem festivalu kot je Schengenfest za ReLight vsekakor pomeni pomembno izkušnjo – tako odrsko, kot predvsem v smislu priložnosti za prepoznavnost skupine. Deliti oder z zvezdniki kova Majke, Kaiser Chiefs, Dan D in drugimi, je vsekakor edinstveno doživetje, saj je njihova pot in njihova publika tudi smer v katero si želi ReLight potovati v prihodnje.”