21. 3. 2012 do 25. 3. 2012, več lokacij, Ljubljana
Slovenski teden glasbe se bo prvič odvijal od 21. do 25. marca letos, na različnih lokacijah po Ljubljani. Gre za glasbeno-kulturni dogodek z namenom povezovanja na lokalni in mednarodni ravni. Glavni cilji dogodka je informiranje in motiviranje delujočih na glasbenem področju ter domača in mednarodna promocija slovenskih glasbenih ustvarjalcev.
Slovenski teden glasbe (STG) je na slovenskih tleh pionirski projekt, ki je nastal po vzoru podobnih odmevnih tujih glasbenih dogodkov in konferenc, kot so Kanadski teden glasbe, Nizozemsko jazz srečanje, Waves Vienna, Berlinski teden glasbe in drugi. Bistvena značilnost dogodka je, da bo usmerjen v podporo domače glasbe in glasbenikov ter promocijo teh, tudi preko povezovanja s partnerji iz tujine.
Prva izdaja Slovenskega tedna glasbe – STG 2012 – bo namenjena predvsem klubski in popularni glasbi in bo zasnovana v dveh glavnih delih – kot festival ter delavnice s konferenco. Mednarodni partnerji STG 2012 so: madžarski festival Sziget, hrvaški Terraneo, srbski Exit ter avstrijski festival in konferenca Waves Vienna, katerih predstavniki so poslušali po skladbo prijavljenih izvajalcev, razvrščenih po kodah (prejeli so samo številke, brez imen izvajalcev ali skladbe, s čimer smo zagotovili odločanje na podlagi same glasbe) in naredili svoj izbor najljubših.
Skupen seštevek točk je petnajstim najbolj opaženim ponudil možnost predstavitve svoje glasbe, tuji partnerji pa bodo med nastopajočimi slovenskimi izvajalci na STG izbrali izvajalce, ki bodo nastopili na njihovem domačem festivalu. Program je odprtega značaja; nastopajoče je izbrala mednarodna strokovna komisija na podlagi prejetih prijav na slovenski razpis za mednarodno glasbeno prireditev STG 2012. Izvajalci se bodo v štirih dneh, med21. in24. marcem 2012 predstavili na štirih prizoriščih v Ljubljani (CUK Kino Šiška, Orto bar, Gala hala, K4) s težiščem v CUK Kino Šiška.
Izbrani glasbeni izvajalci, ki se bodo predstavili v času slovenskega tedna glasbe na enem izmed prizorišč, so: BARELY MODERN, BEATMYTH, DANDELION CHILDREN , DEŽURNI KRIVCI, HEX, LAST DAY HERE, LONDON, MOJCART, NEOMI, NOCTIFERIA, THE TIDE, TORONTO DRUG BUST, ŠKM BANDA, TORUL in WEREFOX.
S predavanji in delavnicami bomo odpirali pereče teme iz glasbenega in glasbeno-organizacijskega področja, kot je avtorsko pravo za glasbenike, delovanje glasbenih organizacij, založniški trendi, glasbeno novinarstvo, prodor na večje trge, pomen videospotov kot del vizualne podobe glasbe ipd. Gostje predavanj in delavnic bodo tako domači kot tuji poznavalci. Obiskovalci prireditve bodo imeli možnost dobiti informacije in smernice neposredno od strokovnjakov na glasbeni sceni. Delavnice bodo lahko bistveno pripomogle k večji produktivnosti in uspešnosti glasbenih izvajalcev na določenih področjih, s katerimi se je potrebno ukvarjati. Na predavanjih bodo lahko poslušali primere dobre prakse pri nas in v tujini.
Pridobljeno znanje na delavnicah bo iz teorije prešlo tudi na prakso na podlagi predstavitve, kako znanje uporabiti.