SMILE LJUBLJANA Special Edition
27. – 30. 8. 2020 @ Letno telovadišče Ilirija, LJ
Po uspešni izvedbi največjega festivala z elektronsko glasbo v regiji, ki so ga pozorno spremljali tudi tuji mediji in glasbena industrija, organizatorji pozivajo k bolj premišljenim ukrepom in proaktivnemu delovanju države tudi v interesu turizma in gospodarstva.
foto: Marko Delbello Ocepek
“A pa ste res prepričani, da ne bi vsega skupaj ponovili še jutri? Energija je vsak večer boljša, danes je bilo res super, jaz sem takoj za to, da podaljšamo še za en dan,” je bil po koncu festivala Smile Ljubljana – Special Edition navdušen Fedde Le Grand, nizozemski miksmojser, ki v normalnih časih premika večdesettisočglave množice žurerjev na najbolj slovečih svetovnih festivalih, tudi Tomorrowlandu, Szigetu in Ultri.
Navdušen je bil tudi njegov sonarodnjak Maurice West, ki mu je pripadla čast odvrteti zaključni set enkratnega glasbenega eksperimenta, ki ga je na daljavo spremljala tudi tuja glasbena industrija, fotoreportažo z zaključnega večera pa bo objavil tudi francoski AFP: “V Nemčiji sem pred tedni vrtel na dogodku s precej manj obiskovalci, ki so bili postavljeni v krogu okoli DJ konzole, kar je še vedno bolje kot mešati glasbo po spletu, brez občinstva. A Smile Ljubljana je bil nekaj čisto drugega: ponudil je polno festivalsko produkcijo z velikim odrom, CO2 topovi, konfeti … in čeprav so bili ljudje oddaljeni od odra in razporejeni v sektorje, je bilo čudovito nastopati pred živo publiko in spremljati njeno neposredno odzivanje.”
POUDARKI
– Največji večdnevni festival z elektronsko glasbo v Sloveniji in širši regiji je ob varni zabavi s svetovnimi zvezdniki še enkrat več postavil Ljubljano na evropski festivalski zemljevid
– Zasnove in izvedba projekta požela veliko zanimanja tudi v tujih medijih in glasbeni industriji, v Ljubljani tudi reporter AFP
– Poziv državnim organom k bolj premišljenim ukrepom in proaktivnemu delovanju pri izvedbi tovrstnih pojektov
– Poletje bo 25. 9. zaključil sestrski projekt Smile Zagreb.
Zadovoljni so tudi v organizaciji KO Events, ki je zasnovala in izvedla Smile Ljubljana – Special Edition, prej pa Ljubljano že postavila na svetovni festivalski zemljevid s serijo Tušev tek barv: “Ob takem projektu spimo le par ur na noč, saj je treba ves čas reševati izzive. Večjih, kot je izpad generatorja med nastopom glavne zvezde ali pa pomoč dehidriranim žurerjem, letos ni bilo. Veseli nas, da so se ljubitelji plesne glasbe pozitivno odzvali na koncept, ki je v primerjavi z običajnimi festivali bolj omejujoč, a vseeno ponuja v teh časih nepozabno izkušnjo. Mladi so pokazali, da znajo biti odgovorni, nikogar ni bilo treba zavrniti zaradi povišane telesne temperature in drugih znakov korone, še največji prekršek je bilo podajanje telefona čez ograje za izmenjavo kontaktov med simpatijama, česar pa mladim ljudem najbrž res ne bi smeli zameriti.”
Organizatorji se zahvaljujejo za gostoljublje, podporo in pomoč Mestni občini Ljubljana, županu Zoranu Jankoviću in Športu Ljubljana, NIJZ ter Ministrstvu za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo: “Ko je Nizozemska nekaj dni pred projektom padla na rdeči seznam, je izvedba visela na nitki. Dovoljenje za vstop v državo in nastop za glavna gosta smo dobili šele dan pred izvedbo, ko je bilo prizorišče že postavljeno – pa še to potem, ko sta se v reševanje težave aktivno vključila MOL in MGRT.”
“Neodzivnost Ministrstva za kulturo in Ministrstva za zdravje za hitro rešitev težave, sta nesprejemljiva. Taki projekti so pomembni za turizem, kulturo in širše gospodarstvo, sploh ob velikem izpadu turistov v velikih mestih. Taki projekti se gradijo več let in zahtevajo kontinuiteto, pozamezna edicija se postavlja in vanjo vlaga celo leto, zahteva velike finančne, kreativne in organizacijske vložke, v festival Smile Ljubljana je vpletenih na stotine posameznikov in podjetij iz sektorjev, v zaostrenih razmerah pa je od izvedbe odvisno tudi preživetje marsikaterega poslovnega subjekta. Zdravstvene razmere so zaostrene, a bi bilo prav, da strokovnjaki in politiki, ki postavljajo pravila, o ukrepih posvetujejo z izvajalci, ki so strokovnjaki na svojem področju, sprejemajo le potrebne, smiselne in učinkovite (ne pretirane) omejitve, redno preverjajo kako delujejo v praksi in jih prilagajajo ter hitro in učinkovito opravijo delo, ko jih izvajalec naslovi s težavo.”
“Po naši izkušnji lahko argumentirano povemo, da so nekatere omejitve pretirane in celo nepotrebne. Delujemo v enih najbolj zaostrenih pogojev v regiji, če ne v Evropi, pravila za izvedbo takih projektov v drugih državah zdravstveno sliko bolje uravnotežujejo tudi z drugimi interesi skupnosti in dobro bi bilo, da se tudi pri nas začnejo postavljati bolj življenjska pravila ter omejitve, ki so smiselne in dejansko potrebne.”